[ECHO ŚLONSKA]  [FORUM]  [SERVIS]  [ŚLONSK]  [RUCH AUTONOMII ŚLĄSKA]

« IMPRESSUM

KONTAKT

post@EchoSlonska.com

7_07/2002

ECHO ŚLONSKA


AKTUELL
KULTUR
HISTORIA
PUBLIKACJE
MINIATURY
VITA
REAKCJE
DEBATA



INFORMACJE



INDEX
FORMAT A4.PDF



ARCHIV 2001-2
SUCHEN


Publikacja

Śląskie refleksje nad Kissem

Wyobraźnią Augusta Kissa, w jego wybranych rzeźbach okresu Klasycyzmu niemieckiego zobaczymy starożytną selektywnie wybraną historię Egiptu, Grecji czy Rzymu, opartą na legendach, mitach i wykopaliskach.
Porównywalnie, współczesny Śląsk, w oczach współczesnych XX wieku pokazywany został „identycznie” - we własnej wyobraźni - nie w prawdzie, z historią taką trochę zamydloną, pasującą tworzącym nowe nurty ideologiczne, dla ich wygody, na ich sposób interpretowany. Selektywne pokazywanie tu prawdy o Śląsku służyły celom aktualnie zawsze utrzymujących się u władzy - prawdy selektywnej, jako karma przetrwania danego systemu. Mówiło się to, co aktualnie pasowało dalej w realizacji własnych celów.


Silesia - Oberschlesien - Górny Śląsk
w znaczkach pocztowych

Kiedy losy wschodniej części Górnego Śląska w latach 1919 - 1922 wahały się w swojej historii, w ciągnieniu liny do Polski, Niemiec, czy nawet do Francji, mieszkańcy tego skrawka bogatej ziemi żyć też musieli normalnie.
Z ramienia komisji europejskiej z Francji, Anglii i Włoch wydawano takie czy inne zarządzenia funkcjonowania serca przemysłu europejskiego.
Jedni mówili - osłabić Niemca, inni - wzbogacić Polskę, a jeszcze inni myśleli, że dostaną tę ziemie dla siebie, w ramach prac komisji.
Tak powstały też znaczki pocztowe z tego okresu lat wydane przez: francuską grupę

Peter Karl Sczepanek