[ECHO ŚLONSKA]  [FORUM]  [SERVIS]  [ŚLONSK]  [RUCH AUTONOMII ŚLĄSKA]

« IMPRESSUM

KONTAKT

post@EchoSlonska.com

7_07/2002

ECHO ŚLONSKA

« nazot do rubriki Historia


Schroeder chce samodzielnego i neutralnego
Teschner Landes

Jest rok 1919. Wokół diobelskiego wersalskiego kotła do kierego wciepano Schlesien-Shlonsk trwajóm tajymne szatańsko-wojynne tance, ironiczne chichoty i aroganckie pokrzyki. Ogiyń polóm Francjanie i Polanie. Inni też grzejom swoje ciała.

Edward August Schroeder, geboren w 1852 roku in Teschen (w Cieszynie), mo już ugruntowane światowe (!) uznanie naukowe. Jego publikacje, ekonomiczno-prawno-socjologiczne tłumaczone nawet na jynzyk japoński, miał też juz zaproszyni do objyncio katedry na Uniwersytecie w Waszyngtonie, ale nie skorzystał.

Schroeder tyn najwiynkszy naukowiec Cieszynskigo Shlonska (choć i na Pruskim Górnym Shlonsku ciynżko takigo znolyść), mo wielki doświadczeni życiowe, o czym świadczom też i Jego lata i cauo wielostronno działalność naukowo-społeczno-gospodarczo. Dom familijny przi Rynku 7 w Cieszynie (pacz: EchoSlonska-Nr4) od wielu pokolyń - z eleganckim wykuszem - tak ukochou, podobnie jak emocjonalnie zwionyou sie ze stadt’tym i cieszynskom ziymiom (Teschener Land), że ani myślou o jego zostawiyniu w krytycznym 1920 roku. Przeżył już też dwóch znakomitych wieloletnich burmistrzów miasta Teschen - ojca i syna - von Elswehr (Johann i Leonard), musiou też zapewne poznać i wnuczka Hansa (1886-1951) - dyrektora naczelnego Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.

Schroeder razym z „Shlonzaci” (Slonzokami - Józefa Kożdonia - przywódcom Śląskiej Partii Ludowej) chce ybudować

Teschener Land jako

samodzielne (selbständiges), neutralne (neutrales) Państwo Cieszyńskie pod „sympatycznym“ protektoratem Zjednoczonych Stanów Północnej Ameryki.

Teschen to klein Wien - mały Wiedeń, wtedy!

Na poparcie i uzasadnienie swojich żądań wydaje w tymże 1919 roku dwa manuskrypty z umotywowaniem postulatu. Poniżej strony tytułowe manusktyptów wraz z obszernym fragmentym jednego z nich.

W umotywowaniu Prawa do Samodzielności i Wolności wskazuje Schroeder na swoje największe dzieło (das Hauptwerk) - Das Recht der Freiheit - Prawo do Wolności, która w wersji angielskiej oddziałała również m.i. na poglóndy prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrow’a Wilson’a (wydane w Leipzig 1901, póżniej też w jynzyku japońskim).

Jak wiymy, zarzondzony Plebiscyt na Shlonsku Cieszynskim sie potym nie odbył, bo Polocy boli sie Czechów, a Czechy Shlonzokow i „Schroederów”, Cieszyn zaś bileśnie podzielono - roztargano. (Wilson nawet nie wiedziou kaj jest stolica Polski - bo myślou, ze niom jest czesko Praha. A o Shlonsku to chyba nigdy nie słyszou - tako jest prowda o tamtych czasach.)

A jaki by teraz boł to rodzynek - Państwo w Europie, jakby wtedy tyn Shlonsk Cieszynski z dodaniym jeszcze ksiynstwym Raciborskim było jedno! Kanałym Odra-Dunaj z Raciborza by My teraz jechali do Wiydnia abo i do Wratislavio. W Cieszynie zaś wszystkie dynkmale stołyby na swojich miejscach i byłyby opisane, a Uniwersytet byłby prawdziwy a nie poczontkowo szkółka. Tramwaj też by boł naswojim miejscu.

A tak co momy? Obejrzijcie zamek w Raciborzu, abo prziglóndnijcie sie „alkoholowym mrówkom” na ... Kaiser Franz-Josef-Brücke w Cieszynie. Obraz nendzy i rozpaczy.

Nastympny roz: Schroeder - socjolog, w walce z alkoholizmem!

Ewald Bienia

Juni 2002

pacz: "Schroeder w Cieszynie" - Echo Slonska Nr. 3_01/2002


 

Obszerny fragment z książki




 


« zurück zur Rubrik Historia

[ AKTUELL ] [ KULTUR ] [ HISTORIA ] [ PUBLIKACJE ] [ MINIATURY ] [ VITA ] [ REAKCJE ] [ DEBATA ] 
[ INFORMACJE ] [ INDEX ] [ FORMAT-A4 ] [ ARCHIV-2002 ] [ SUCHEN ]