[ECHO ŚLONSKA]  [FORUM]  [SERVIS]  [ŚLONSK]  [RUCH AUTONOMII ŚLĄSKA]

« IMPRESSUM

KONTAKT

post@EchoSlonska.com

4_02/2002

ECHO ŚLONSKA

« nazot do rubriki Kultur


Kościół Sw. Walentego w Bieruniu Starym, woj. Sląskie

Moja propozycja do wyróżnienia obiektów sakralnych Górnego Sląska w Polsce przez Stowarzyszenie Europa-Nostra w Den Haag w roku 2000

Kościół drewniany Sw. Walentego w Bieruniu Starym woj. Sląskie wybudowano w latach 1623 - 1626, w czasie wojny 30-letnie. Pan tej ziemi z Rodziny Promnitz, jako że był małoletnim (Seyfried II Promnitz) w zastępstwie wytypowano do zarządzania tą ziemią Jana Ulrich Schaffgotscha, reprezentującego stronę katolicką cesarstwa austriackiego tamtych czasów.

Bieruń Stary, miasteczko Panów Wolnego Państwa Pszczyńskiego leżało na granicy trzech wielkich mocarstw: Rosji, Austri i Prus. Dlatego przy częstych najazdach przygranicznych, rabunkach - rabowano, plądrowano, niszczono i podpalano. Stale też miejscowi wierni, na własny koszt, odbudowywali, remontowali, chronili ten zabytek.

Ostatnie pożary tego 350-letniego kościoła były w 1971 roku - przez złą instalację elektryczną, a drugi pożar później spowodowany przez chorego podpalacza.

Pożar w 1971 roku zniszczył cały dach i sufit. Dzięki ofiarnego ratunku całego miasteczka ocalały prawie wszystkie figury i zabytki oprócz sufitowej polichromii.

Inwentaryzację konserwatorską wykonał na zlecenie parafi Bieruń zespół konserwatorski z Katowic - inż. W. Suckert, potem brali udział inż. K.Kindler, Kudła i Schneider.

Zachowano starą budowę geometri wiązania storczykowego dachu, jak przed 350 latach -duszę kościołów drewnianych o wysokich dachach (patrz rysunki konstrukcyjne).

Drwale z okolic Polskich Tatr z Chyżny przygotowali drewno z drzewa iglastego. Belki wykonali cieśle ze Skawiny - Ficek i Pawelka. Rysunki wstępne, techniczne i nadzór budowlany z ramienia parafi - ks dr Jerzy Nyga i brat Eugeniusz. Budowniczymi byli m.in. cieśle Rapacz i Knechta - ludzie z tej ziemi, robili jak wielu innych, dla wiernych, dla potomnych, dla tradycji swoich przodków. I miejscowa poetka Helena Cichy swym wkładem, pisząc wierszyk na ten temat, jak inni włożyła swój wkład: „... a ten przybytek z drewna wzniesiony, przetrwał i burze i wojen nawały, choć jest tak kruchy i mały, już nieraz chylił się ku ruinie, lecz na tym miejscu wybranym nie zginie..”.(Fragment z „Górny Sląsk w barwach czasu”) Tak bronią swoi swojego, dzieło ojców, dla chwały Naszej Europy, do której wchodzimy z podniesionym czołem.

Bogactwo śląskiej natury i jej dziedzictwo kulturowe wraz z tymi, którzy je pielęgnują, stanowi narodowe bogactwo tej ziemi, zarówno lokalnie, dla tej ziemi, jak i dla Europy równocześnie.To właśnie bogactwo, przez kościółki szczególnie podkreślone od wieków, stanowiące kalejdoskopową różnorodność kulturową jest częścią składową i głównym elementem naszej własnej tożsamości, identyfikacji w zjednoczonej, regionalnej Europie, od czasów istnienia na tej ziemi chrześcijaństwa.

Zgodnie z zasadą Europy Nostra - pozwólmy przeżyć tym cudom stworzonych przez Stwórcę Pana i nas samych - do następnych stuleci.

Pozwólmy tym samym żywić nadzieję, że Europa pomoże w kontynuacji tej unikalnej tradycji i kultury na Sląsku, w szczególnym okresie - w wejściu do trzeciego Tysiąclecia.

Z poważaniem,

życząc zdobycia uznania Europy Nostra Awards 2000 dla obu drewnianych kościółków

Członek Europa Nostra
Peter Karl Sczepanek

Peter Karl Sczepanek 
Holzweg 40, 40789 Monheim am Rhein
Tel/Fax 02173-66742

Monheim/Rh, den 15.1.2001

sczepanek@gmx.de
www.Silesiana.gmxhome.de
w Rheinische Post:
www.rp-online.de
search: Sczepanek
Silesia-Info:
www.Slonsk.com
www.EchoSlonska.com



« zurück zur Rubrik Kultur

[ AKTUELL ]  [ POLITIK ]  [ EKO-NOMIA ]  [ HISTORIA ]  [ Z ARCHIWUM ]  [ KULTUR ]  [ PUBLIKACJE ]  [ MINIATURY ]  [ VITA ]
[ REAKCJE ]  [ DEBATA ]  [ Z FORUM ]  [ INFORMACJE ]  [ HUMOR ]  [ INDEX ]  [ FORMAT-A4 ]  [ ARCHIV-2001 ]  [ SUCHEN ]