[ECHO ŚLONSKA]  [FORUM]  [SERVIS]  [ŚLONSK]  [RUCH AUTONOMII ŚLĄSKA]

« IMPRESSUM

KONTAKT

post@EchoSlonska.com

4_02/2002

ECHO ŚLONSKA

« nazot do rubriki Kultur


Jest to przeszłość albo przyszłość

Moja propozycja do wyróżnienia obiektów sakralnych Górnego Sląska w Polsce przez Stowarzyszenie Europa-Nostra w Den Haag w roku 2000

Kościół drewniany Sw. Anny w Oleśnie

Kościół drewniany Sw. Anny w Oleśnie, zabytek klasy zerowej, z jego makietą obok makiety Wieży Eiffla zdobiły z Europy - światową wystawę w Nowym Jorku.

Kościół św.Anny, sanktuarium metropolitarne woj.Opolskiego jest miejscem pielgrzymek z Polski, Czech, Moraw, Słowacji i Ukrainy, nie tylko, że jest najpiękniejszy ale i przemawia tu duch czasu, minionego i przyszłego - Christus heri hodie semper - Jubilaeum A.D.2000.

Legendy o pierwszym kościółku sięgają XIII wieku wraz z „Opowieścią o Róży” - obecnie kształt kościoła z pięcioma połączonymi kapelami zbudowanymi przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka w 1670 roku - tworzą kształt róży. Z małej kapeli z 1444 roku rozbudowano w 1518 roku kościół, należący dziś do najpiękniejszych w Polsce, którego konsekrację dokonał sam biskup wrocławski Jan Thurzo von Bethlehem Falva, Pan Wolnego Państwa Pszczyńskiego. Na życzenie biskupa Jana i jego brata Alexego, magnata z Węgier, jeden z uczni Wita Stwosza, artysta rzeźbiarz mistrz Jan wykonał w 1517 roku gotycki tryptyk „Wielka Swięta Rodzina” - z 32 postaciami w płaskorzeźbie. Obok stoi figura obrazująca Sw. Annę Samotrzecią:Anna, córka św. Maria z Dzieciątkiem Jezus. Jest ona patronką tego kościoła od XIII wieku.

W 1994 roku skradziono ten ołtarz!

W tym roku 2001, do lipca, zrekonstruuje go profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dr Gerard Koch, rzeźbiarz i konserwator.

W roku 2000, Roku Jubileuszowym odnowiono wszystkie pięć ołtarze. Renowację tę wykonała firma Bull z Krośnicy woj. Opolskie.Oczyszczono wszyskie ściany pięciu kaplic z intensywnej farby. Uczynili to miejscowi rzemieślnicy metodą piaskową.Kościół Sw. Anny jest stale remontowany, pokrywany jest gontami systematycznie, każdego roku jedna kapela. Koszty są duże, a pieniędzy żadnych nie otrzymują. Robią i opłacają to sami wirni tej parafii, dla siebie, dla następnych, dla utrzymania tradycji.

Bogactwo śląskiej natury i jej dziedzictwo kulturowe wraz z tymi, którzy je pielęgnują,

stanowi narodowe bogactwo tej ziemi, zarówno lokalnie, dla tej ziemi, jak i dla Europy równocześnie. To właśnie bogactwo, przez kościółki szczególnie podkreślone od wieków, stanowiące kalejdoskopową różnorodność kulturową jest częścią składową i głównym elementem naszej własnej tożsamości, identyfikacji w zjednoczonej, regionalnej Europie, od czasów istnienia na tej ziemi chrześcijaństwa.

Zgodnie z zasadą Europy Nostra - pozwólmy przeżyć tym cudom stworzonych przez Stwórcę Pana i nas samych - do następnych stuleci. Pozwólmy tym samym żywić nadzieję, że Europa pomoże w kontynuacji tej unikalnej tradycji i kultury na Sląsku, w szczególnym okresie - w wejściu do trzeciego Tysiąclecia.

Z poważaniem,
życząc zdobycia uznania Europy Nostra Awards 2000 dla obu drewnianych kościółków
Członek Europa Nostra Peter Karl Sczepanek

Peter Karl Sczepanek

Peter Karl Sczepanek 
Holzweg 40, 40789 Monheim am Rhein
Tel/Fax 02173-66742

Monheim/Rh, den 15.1.2001

sczepanek@gmx.de
www.Silesiana.gmxhome.de
w Rheinische Post:
www.rp-online.de
search: Sczepanek
Silesia-Info:
www.Slonsk.com
www.EchoSlonska.com



« zurück zur Rubrik Kultur

[ AKTUELL ]  [ POLITIK ]  [ EKO-NOMIA ]  [ HISTORIA ]  [ Z ARCHIWUM ]  [ KULTUR ]  [ PUBLIKACJE ]  [ MINIATURY ]  [ VITA ]
[ REAKCJE ]  [ DEBATA ]  [ Z FORUM ]  [ INFORMACJE ]  [ HUMOR ]  [ INDEX ]  [ FORMAT-A4 ]  [ ARCHIV-2001 ]  [ SUCHEN ]