KONTAKT: post@SilesiaSuperior.com

 GÓRNY ŚLĄSK - OBERSCHLESIEN

 

Nr. 1 / 04.2002

Silesia Superior 1/04.2002

Śląski pisarz rodem z Leśnicy

Po pierwszej wojnie światowej, w latach 1919 - 21, przeszła przez Górny Śląsk fala napięć narodowościowych i walk zbrojnych. Z jednej strony oddziały powstańcze pod dowództwem Korfantego walczyły o przyłączenie Górnego Śląska do nowo powstałego państwa polskiego, z drugiej zaś strony oddziały Grenzschutzu (straży granicznej), Selbstschutzu (samoobrony) i bawarskiego Freikorpsu (korpusu ochotniczego) pod dowództwem generała Höfera o pozostawienie ziemi górnośląskiej przy państwie niemieckim.

W tym czasie, kiedy ważyły się losy Górnego Śląska, urodził się 05.02.1920 r. w Leśnicy Hans Lipinsky - Gottersdorf jako syn sekretarza sądowego - Roberta i Johanne z domu Eulitz.

Jego przodkowie wywodzą się ze szlachty białoruskiej, która przywędrowała w połowie XVII w. z miejscowości Lipiny koło Mińska do powiatu kluczborskiego. Młodość spędził w Słupsku, gdzie jego ojciec pracował jako urzędnik sądowy, pełniący równocześnie funkcję tłumacza języków słowiańskich.

Po śmierci wujka, ojciec objął majątek ziemski w miejscowości Gottersdorf (dzisiejszy Gotartów) w powiecie kluczborskim.

W 1936 Hans ukończył naukę w gimnazjum i zaczął się przygotowywać do zawodu rolnika. W swojej biografii podaje, że pociągała go praca na roli. Jednak los zdecydował inaczej. Jako dwudziestolatek został powołany do Wehrmachtu. Był ranny i dostał się do niewoli rosyjskiej. Od tego czasu kontakt z rodzinnymi stronami urwał się. Po powrocie z niewoli okazało się, że rodzina opuściła Gotartów, a majątek został upaństwowiony jako porzucone mienie poniemieckie. Do śmierci mieszkał w Kolonii (Köln), pracując jako robotnik budowlany, kolejowy i fabryczny.

W 1950 r. rozpoczął swoją karierę pisarską. Już w pierwszej opowieści z 1952 r. “Wanderung im dunklen Wind" (Wędrówka w ciemnym wietrze) wraca do swoich rodzinnych stron, opisując historię polskiego parobka, który po zajęciu Górnego Śląska przez armię rosyjską przebył daleką i niebezpieczną drogę do Krakowa, aby uwolnić z obozu pracy internowanego syna właściciela folwarku i przywieźć go do matki mieszkającej jeszcze wśród rodzin folwarcznych. Chociaż mieszkał w Kolonii, sercem był na Górnym Śląsku. Scharakteryzował także pokojowe współżycie Górnoślązaków o różnych orientacjach narodowych, mówiących po polsku, niemiecku i gwarą śląską.

W swoich dalszych powieściach takich jak: “Fremde Gräser" (Cudze trawy) 1955, “Gesang des Abendteurs" (Śpiew awanturnika) 1957, “Finsternis über den Wässern" (Ciemność nad wodami) 1957, “Stern der Unglücklichen" (Gwiazda pechowców) 1958, “Ende des Spiels" (Koniec gry) 1959, “Wenn es Herbst wird" (Kiedy przyjdzie jesień) 1961 i w wielu innych opowiadaniach drukowanych w czasopismach opowiada o życiu i losach prostych ludzi, kłopotach życiowych, zagrożeniach. Zwraca również uwagę na otaczającą przyrodę oraz stosunek ludzi do zwierząt.

Dużym osiągnięciem literackim była opowieść “Die Prosna - Preusen (Prusacy nad Prosną) napisana przez Lipińsky - Gottersdorfa w 1968 r. Dedykował ją swojemu ojcu, oficerowi, urzędnikowi pruskiemu i właścicielowi majątku ziemskiego. Jest to utwór oparty głównie na przeżyciach osobistych autora, chociaż korzystał też z różnych źródeł historycznych. Opisuje w nim życie mieszkańców terenów granicznych nad Prosna, rzeką, która jest dopływem Warty. Podkreśla ich zwyczaje i obyczaje oraz piękną gwarę. Już wtedy mówił autor o języku serca, ale również języku rozumu i rozsądku. Opowieść weszła do niemieckiej historii literatury na czasie, gdyż zapotrzebowanie na utwory podejmujące tematykę współegzystencji ludzi różnych narodowości, wyznań i orientacji społecznych było duże. Toteż pierwszy nakład w ilości 12 tyś. egzemplarzy rozszedł się błyskawicznie, a drugi nakład zwiększono do 60 tyś.

“Prusacy nad Prosną" są utworem mało znanym na Śląsku. “Gazeta Górnośląska” drukowała ją w odcinkach w języku niemieckim w 1990 r. pt. “Heimat an der Prosna" (Ojczyzna nad Prosną) za zgodą autora.

Hans Lipinsky - Gottersdorf za swoją działalność pisarską został kilkakrotnie wyróżniony. Otrzymał m.in. Śląska Nagrodę Kulturalną Rządu Krajowego Dolnej Saksonii w 1977 r., natomiast Rząd Krajowy Nadrenii Północnej - Westfalii przyznał mu w 1986 r. Górnośląską Nagrodę Kulturalną.. DFK w Leśnicy zaprosiło pisarza na l Spotkanie Leśniczan, które odbyło się w dniach 22 - 28.07.1991 r. Zaproszenie to zostało przyjęte przez małżonków Lipinsky z wielką radością.

Leśnica

Przewidziano kilka spotkań autorskich w Leśnicy i w innych miejscowościach. Jednak choroba pisarza przeszkodziła w przyjeździe. 3 października 1991 r. w Kolonii (Köln) zmarł Hans Lipinsky - Gottersdorf, którego krytycy literatury niemieckiej nazywali “Prusakiem z duszą słowiańską".

Sebald A. Kriebus