[ECHO ŚLONSKA]  [FORUM]  [SERVIS]  [ŚLONSK]  [RUCH AUTONOMII ŚLĄSKA]

« IMPRESSUM

KONTAKT

post@EchoSlonska.com

13_07/2003

ECHO ŚLONSKA

« nazot «


Trademark Śląsk

W dzisiejszych czasach coraz bardziej nabiera na znaczeniu ochrona uznanych firm przed wszelkiego rodzaju próbami podszywania się pod renomowane nazwy z wyrobami, które są powszechnie określane jako „pirackie”.

Można jednak dojść do przekonania, że niektóre ustalone, stare „firmy” są jakby wyjęte spod tej ochrony, że można nimi firmować co się chce w sposób woluntarystyczny, bez pytania zainteresowanego podmiotu, czy wyraża na to zgodę. Tak prowadzona polityka nazewnictwa prowadzi do pewnego zawłaszczania i pomieszania pojęć – szczególnie jeśli dotyczy to sfery nazw historycznych.

Na miejscu wydaje się być przypomnienie genezy sformułowania znanego dzisiaj doskonale przez każdego, a mianowicie „Made in ...”. Wydaniu tego przepisu przez władze brytyjskie w dniu 23.08.1887 r towarzyszyły przesłanki napiętnowania wszystkich wyrobów importowanych do W. Brytanii, a w szczególności z gospodarczo szybko rozwijających się Niemiec. Oznakowanie „ Made in Germany” miało odstręczać klienta od zakupu takiego towaru. Przepis ten przyniósł jednak efekt odwrotny od zamierzonego.

Podobna sytuacja jest ze Śląskiem, a przede wszystkim z Górnym Śląskiem, którego nazwa dziwnym trafem zachowuje swój nieprzemijający splendor i siłę oddziaływania, mimo prób rozmienienia jej na drobne.

Pierwsze, warte odnotowania próby przedmiotowego traktowania nazwy Śląsk ( abstrahując od bratobójczych walk w latach 1919-1921 ) podjął Michał Grażyński w roku 1926 ( jeszcze przed objęciem stanowiska wojewody ) postulując powiększenie województwa śląskiego o powiaty częstochowski, będziński, olkuski, oświęcimski, chrzanowski i bialski . Kwestia ta była ciągle aktualna do wybuchu wojny, która wniosła swoje implikacje do problematyki Górnego Śląska.

W latach powojennych zaistniały twory administracyjne o nazwie : województwo śląsko – dąbrowskie, następnie katowickie i opolskie. Obecnie znów istnieje województwo śląskie, które z jednej strony obejmuje szereg ziem historycznie do Górnego Śląska nie należących , a z drugie strony nie obejmuje ziem historycznie śląskich województwa opolskiego. Po co więc nazwano je województwem śląskim? Czyż nie jest to nadużycie starej firmowej nazwy? Roman Lutman, bliski współpracownik Grażyńskiego tak skomentował swego czasu delimitację Górnego Śląska „ Położenie Katowic stało się ekscentryczne, zresztą woj. katowickie przestało być województwem śląskim, tracąc ten charakter prze połączenie z zagłębiem dąbrowskim, Zawierciem i Częstochową” Nic dodać, nic ująć.

Jedynym racjonalnym uzasadnieniem takiej nazwy województwa wydaje się być dalekowzroczne przewidywanie przez odpowiednie władze faktu, że ponad 173 tyś. mieszkańców województw śląskiego i opolskiego poda narodowość śląską w Narodowym Spisie Powszechnym. W końcu oryginał zawsze jest lepszy od jakieś pirackiej podróby.

E.H.W.


 

 


« zurück «

[ HOME ] [ INDEX ] [ FORMAT-A4 ] [ ARCHIV-2002 ] [ SUCHEN ]