© Oleska Gazeta Powiatowa - www.slonsk.de  - 06/2001

  SLONSK

Śląska biesiada w Zębowicach

Wieczór legend i starych opowieści

Oleska Gazeta Powiatowa
5/2001

 Dorota Wons

25 marca w Domu Spotkań odbył „Wieczór legend i starych opowieści”. Celem imprezy było pielęgnowanie pięknej, śląskiej gwary i uchronienie jej od zapomnienia, promocja wiedzy o swoim regionie, najbliższej okolicy oraz kultywowanie zwyczajów i obrzędów związanych z Wielkanocą,

W imprezie uczestniczyli mieszkańcy gminy Zębowice oraz zaproszeni goście: wicestarosta powiatu Olesno Kryspin Nowak z małżonką, sekretarz UG w Zębowicach Teresa Czaja, ks. Paweł Zając, radni Rady gminy, dyrektorzy placówek oświatowych.

Na początku wystąpiły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Zębowicach w programie artystycznym pt. „ Gaik”. Następnie zaprezentował się zespół folklorystyczny „Zębowiczanie”, który uświetnił pięknymi piosenkami całą imprezę.

W realistycznej scenerii wnętrza dawnej śląskiej izby prezentowało się 17 gawędziarzy (5 dorosłych i 12 uczniów gimnazjum). Wieczór legend i starych opowieści miał charakter konkursu. Był przeznaczony dla uczniów gimnazjum, szkół średnich oraz dorosłych. Każdy uczestnik przygotował opowieść albo legendę związana, tematycznie z życiem środowiska, zwyczajami i wierzeniami. Uczniowie czerpali tematy do swoich wystąpień od swoich babć i dziadków. Gawędziarze popisywali się przed publicznością. Piękną starą gwarą, ocenianą, przez komisję w składzie: Dorota Wons, Kornelia Ticman, Teresa Czaja. Wszystkie opowieści i legendy były bardzo starannie przygotowane. Komisja oceniająca popisy miała bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom gwarowych prezentacji był wyrównany.

Ostatecznie w kategorii dorosłych przyznano dwa pierwsze równorzędne miejsca: Annie Wierszak za opowieść o palmicach, duetowi: Gabriela Buczek i Gabriela Czaja za humorystyczną opowieść o dyngusie. II miejsce przyznano Magdalenie Dragon za historię kapliczki w Kadłubie Wolnym, III miejsce - Cecylii Miazdze za opowieść „O starym gospodarzu”.

W kategorii występów uczniów gimnazjum przyznano trzy pierwsze równorzędne miejsca Weronice Piegzie, Patrycji Buczek, Anecie Miozdze, trzy drugie równorzędne miejsca Justynie Koch, Joannie Pietras i Aleksandrze Dylce i trzy trzecie równorzędne miejsca: Sandrze Bensz, Małgorzacie Gasz i Joannie Warzecha. Przyznano również wyróżnienia: Ewelinie Kossak, Anicie Zając i Karinie Bartyli.

Uczniowie piękną, śląską gwarą opowiadali historie swoich wsi, przypominali dawne zwyczaje i obyczaje, opowiadali legendy o świycnikach, zatopionych karczmach, „ropsiku” i jak to piyrwyj w Zymbowicach bóło .

Laureatom wręczono nagrody i dyplomy.

W czasie imprezy można było obejrzeć wystawę kroszonek. Wcześniej został ogłoszony konkurs zdobienia jaj wielkanocnych. Był on przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Uczniowie wykonali kroszonki dowolną techniką, Komisja w składzie: Zbigniew Kula, Teresa Ozimek, Krystyna Niesporek (artystki ludowe) i ks. Paweł Zając wybrała najładniejsze kroszonki i przyznała następujące nagrody:

za 1. miejsce - Annie Pawlik, 2. - Katarzynie Wysockiej 3. Dianie Otrząsek (wszystkie z gminazjum w Zebowicach). Wyróżnienia otrzymali: Sabina Kokot (PSP Kadłub Wolny), Marcin Niesporek (PSP Radawie), Joanna Pietras, Małgorzata Gasz, Tomasz Karpa (PG Zębowice), Elżbieta Sołtysek (PSP Zębowice).

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Specjalne wyróżnienie otrzymali uczniowie PSP w Radawiu za pracę zbiorową „Wiosenne gospodarstwo”.

W trakcie imprezy można było kupić ozdoby wielkanocne wykonane przez nauczycielki przedszkola oraz egzemplarze bajki „ Hanzlik i Gryjtka. Gospodarze imprezy zafundowali wszystkim uczestnikom śląski kołocz i kawę.

Na zakończenie obiecano, że „zaś trza się spichnonć sam w Zymbowicach, coby świyntować i weselić się, połosprawiać, pofandzolić, pogołdać, poberać i porzondzić". Następne spotkanie zaplanowano na 24 czerwca - w noc świętojańska.


OGP, ul. Dworcowa 4 pok. 16, 46-300 Olesno, redakcja@ogp.prv.pl