Peter Karl Sczepanek - www.slonsk.de - 01/2003

  SLONSK

List otwarty do
Jego Ekselencji

ks. Arcybiskupa, Metropolity Katowickiego
prof. Damian Zimoń w Katowicach

przez

Parafię rzymsko-katolicką p.w. św. Marii Magdaleny w Tychach,
ks. kan Teofila Grzesicy

Z okazji: zaproszenia na uroczystość poświęcenia tablicy ku czci bł. ks. Emila Szramka, która odbyła się we wtorek 18. czerwca 2002 roku, o godz. 18.30 w Tychach.

Peter Karl Sczepanek

Jego Ekselencjo,

Tychy, kościół p.w. św. Marii Magdaleny doczekał się uhonorowania z lat 1912 – 1917 naszego wikarego, bł. ks. Emila SZRAMKA, z okresu, kiedy sławnym na cały Śląsk był też proboszcz ks. Jan Kapica z Miedźnej. W atmosferze jeszcze tolerancji na Śląsku przed I. Wojną światową, księża ci wystawili katolicyzm śląski na wyżyny. Za to jesteśmy wszyscy im wdzięczni. W tym czasie habilituje się młody Emil Szramek z tytułem doktora nauk teologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim.

Zmiany tolerancji śląskiej międzywojennej i w czasie II. Wojny światowej spowodowały spustoszenia w duchu prawdy chrześcijańskiej, u każdego z nas – utraciliśmy naszego śląskiego duszpasterza dr ks Emila Szramka, po męczeńskiej śmierci w Dachau w 1942 roku.

Wielokrotnie w każdej mojej publikacji książkowej podkreślałem tę prawdę w aspekcie chrześcijaństwa - w gorącym „tyglu narożnikowym” (słowa Szramka) śląskiej identyfikacji.

Niech i obok stojący pomnik św. Jana Nepomucena, orędownika sprawiedliwości w walce tolerancyjnej sprawiedliwości każdej aktualnej władzy, na każdym szczeblu, niech wstawi się za nami wiernymi Kościoła naszego.

A tak to niedawno, w latach 50-ych, kiedy i Wy, Jego Ekselencjo byliście w tym kościele wikarym, ucząc nas, dzieci, w ciężkich czasach następnej dyktatury, że pomnik ten to polski św. Stanisław Kostka, nie wspominając o Janie Nepomucenie.

My, dawne te dzieci jesteśmy Wam Ekselencjo wdzięczni, że ukrytą prawdą potrafiliśmy zachować ten pomnik Nepomucena – orędownika w egzekwowaniu do sprawiedliwego rządzenia. Jak wielkim symbolem, kościoła katolickiego z symbolami wiary, jest ten pomnik. Przed 80-u laty ofiarowany przez wiernych z Piekar Śląskich, w latach walk powstańczych, jako dar dla ofiarności ks. Jana Kapicy i współpracującemu na rzecz śląskości, Emilowi Szramkowi.

Tak walczyło się stale na Śląsku by wiara nasza przetrwała. Taki trend reprezentuję dalej w nowo powstałej mojej publikacji o paprocańskim rzeźbiarzu XIX wieku – Auguście Kissie, pt. „August Kiss – z krainy przychodzących i odchodzących” w dążeniach przetrwania człowieczeństwa. I ten temat reprezentował Szramek, Kapica, i Wy Jego Ekselencjo, z tego tu kościoła, w walce o człowieczństwo w chwilach nam niebezpiecznych. Pamiętne Wasze kazania w kopalniach węgla naszych domowin śląskich, i w Tychach w fabryce FSM z czasów lat 80-tych. Wam i Szramkowi dziękujemy, bo z niego braliście wielokrotnie przykład – sami to podkreślaliście w Waszych publikacjach o duszpasterzu ks. Emilu Szramku.

Ja z kolei na łamach internetowej gazety www.EchoSlonska.com przedstawiam w/w książkę wraz z wywodami, prawdy chrześcijańskiej człowieczeństwa, na wzór nazwisk tu wspomnianych.

Dzisiaj, tj 18. 6. 2002 doczekaliśmy się chwili doniosłej, odsłonięcia tablicy ku czci błogosławionego, na ołtarze wyniesionego w 1999 roku przez naszego Papieża Jana Pawła II, - księdza Emila Szramka. Jaka zbieżność wszystkich tu wspomnianych – „w prawdzie chrześcijańskiej zwyciężycie” – słowa Papieża z Wrocławia, z jego tam ostatniej pielgrzymki, tak i dzisiaj, tablica ku czci bł. ks. Emila Szramka przypominać nam będzie prawdę tolerancji śląskiej.

Przed 3-ma latami pozwoliłem sobie zaproponować uhonorowanie Emila Szramka w nazwie jednej z ulic Tychów jego imieniem. Władze miasta, Rada Miejska i proboszcz ks. T. Grzesica zaaprobowali moją propozycję jednogłośnie. Na osiedlu „Stella” z literą „S” powstanie „Plac im. E.Szramka”.

Przyznaję, drugie wielkie moje przedsięwzięcie z roku 2000 w staraniu się by dwa kościółki drewniane: św. Walentego w Bieruniu St. i św. Anny w Oleśnie otrzymały wyróżnienie EUROPA-NOSTRA 2000, nie osiągnęło celu. Za mała ilość materiałow rzeczowych nie umożliwiła otrzymania wyróżnienia, co wiązało by się z nagrodą pieniężną z puli 20.000 Euro dla tych artystycznych świętości.

Ekselencjo, za Waszą pozytywną działalność dla chrześcijaństwa śląskiego, ducha „Lux ex Silesia” przekazuję na Wasze ręce 3 moje publikacje pt. „Reminiscencje śląskie” w języku polskim i drugą przetłumaczoną na język niemiecki, trzecia to „Album Reminiscencji” w akwarelach Ireneusza Botora, katowickiego malarza.

Europa czyta przez to Wasz artykuł „O duszpasterzu E. Szamku” w 2-ch językach, bo rozdział 9 dotyczy E.Szramka. Dla Europy w słowie i obrazie Szramka pokazuję Waszą działalność i Waszych godnych poprzedników z E. Szramkiem na czele.

W lipcu 2002 z ramienia Domowiny Plessia będę miał zaszczyt wręczyć Wam medalion dla zasłużonych Ziemi Pszczyńskiej, autorstwa Augusta Dyrdy, K.Sikorskiego i mojego własnego. Medal taki zobaczyć można w internecie www.August-Kiss.de pod rozdziałem „Kiss/Amazone (Medaille) mojego tematu w „walce człowieczeństwa o przetrwanie”.

Komplet książek, w tym obraz E. Szramka otrzymuje również ks. kan. Teofil Grzesica –proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny.

Życząc pomyślności pozdrawia Jego Ekselencję
Peter Karl Sczepanek


Peter Karl Sczepanek 
Eisenstädter Str. 6, 40789 Monheim am Rhein

Monheim/Rh, den 15.6.2002

Tel/Fax 02173-66742
sczepanek@gmx.de
www.Silesiana.gmxhome.de

w Rheinische Post:
www.rp-online.de
search: Sczepanek

Silesia-Info:
www.Slonsk.de
www.Slonsk.com

www.SilesiaSuperior.com
www.EchoSlonska.com
www.RegioPolis.net