© Edald Pollok - www.slonsk.de - 11/2000
Góra Świętej Anny - Śląska świętość

  SLONSK

Wydawnictwa religijne

Ewald Pollok

. . . W 1871 roku nakładem Klasztoru 00. Franciszkanów na Górze Św. Anny wydano modlitewnik: "Książka Kalwaryjska zawierająca w sobie rozmyślania i modlitwy o męce i Śmierci P. Jezusa, także obchody tajemnic bolesnych, żałosnych i tryumfalnych Najśw. Maryi Panny dla wygody pobożnych pątników przybywających do góry św. Anny w Górnym Szlązku" w języku polskim, a w 1886 w języku niemieckim. Wydawano ją przez 60 następnych lat.

O. Schneider założył oddział górnośląskiego Towarzystwa Bożego Grobu i w latach 1868-1881 wydawał pismo: "Towarzystwo Bożego grobu. Wiadomości o stanie kościoła katolickiego w Ziemi Świętej". Tu ukazała się między innymi praca ks. Augustina Bogislausa Weltzel na temat rodziny hrabiowskiej von Gaschin.

W 1906 r. ukazała się w wydawnictwie Rogiera na Górze Świętej Anny: Droga do Nieba w języku polskim, a w 1908 ta sama książeczka w języku niemieckim: Der Weg zum Himmel. W latach 1898 -1923 o. Andrzej Bolczyk wydał pięć książek: Pobożny pielgrzym. Krótka nauka o Apostolstwie Modlitwy, Książeczka szkaplerza, Stacje Drogi Krzyżowej, Der Andächtige Wallfahrer - Gebete und Gesangbuch.

Wokół klasztoru usadowiły się różne wydawnictwa: A. Marcygo, Karola Bóhme, Michała Rogiera, Fr. Gielnika i wydawnictwo 00. Franciszkanów. Wydano 185 tytułów związanych z religią, chrześcijaństwem i książeczek do nabożeństw, między innymi: Ratuj duszę twoją, Rette deine Seele, Pamiątka Misyi Świętej, Książka Kalwaryjska, Missionblichlein oderAndenken an die Segensreichen Tage, Quelle der Gnaden, Wallfahrtsbuch enthaltend Gebete

Książeczki kalwaryjskie w j. polskim i niemieckim

und Gesänge zum Gebrauch bei Wallfahrten nad dem St. Annaberg, Módlmy się, Przyjdź Duchu Święty, Nauka o bierzmowaniu, Podręcznik Seraficki.

Książeczki potrzebne były w obydwu językach, gdyż pielgrzymowali do świętej Anienki wierni używający języka niemieckiego jak i wierni mówiący po polsku. Spora ich część znała obydwa języki.

W 1930 r. u Fr. Gielnika ukazała się książeczka o. Atanazego Kleinwachter: Książka kalwaryjska zawierająca stacje Drogi Krzyżowej Pana Jezusa w języku polskim, a w 1934 r. w języku niemieckim: Sammlung der Beliebtesten Wallfahrtslieder zum Gebrauch i druga Wallfahrtsbuch enthaltend die notwendigsten Gebete und Gesänge zum Gebrauche...


 

Święta Anna