Bruno Nieszporek  www.slonsk.de - 01/2001

  SLONSK

Dokumenty

3. Lata powojenne

 

  • Polski akt przejęcia władzy na obszarze zdobytego Dolnego Śląska z kwietnia 1945, a więc na długo przed dniem rozpoczęcia obrad konferencji w Poczdamie

. . . w brzmieniu oryginalnym:


. . . w polskim tłumaczeniu:

Do
ludności Dolnego Śląska
i południowych terenów Branderburga !

Starosłowiańskie tereny oderwane Polsce przez imperialistyczny germański napór zostały odzyskane spowrotem dla ojczyzny dzięki zwycięskiej ofenzywie zaprzyjaźnionej Armii Czerwonej i bohaterskiej Armii Polskiej.

Na podstawie zarządzenia Rady Ministrów Polskiej Rzeczpospolitej przejmuję władzę państwową na tej czystosłowiańskiej, odzyskanej Ziemi.

Wzywam Ludność do lojalnego i całkowitego podporządkowania się wszystkim zarządzeniom polskiej administracji jak też do bezwzględnego wykonywania wszystkich wydawanych przez nią zarządzeń.

Każdy aktywny czy pasywny opór będzie łamany przemocą a winni zostaną ukarani na podstawie prawa wojennego.

Przemocą i przy użyciu podstępu zgermanizowana ludność słowiańska stanie pod moją ochroną i zostanie jej dana możliwość powrócenia na łono polskości, za które wylali krew najlepsze córki i synowie tej starosłowiańskiej ziemi.

W kwietniu 1945

Wydelegowany Polskiej Republiki

na zarząd okręgiem Dolnego Śląska

Mgr. STANISŁAW PIASKOWSKI

 


  • Polski rozkaz specjalny podający szczegóły stosowanej metody wygnania ludności rodzimej Śląska i zagarnięcia ich majątku, określanego nadal mianem majątku "opuszczonego"

. . . w brzmieniu oryginalnym:

Ten rozkaz specjalny wydany został przez władze polskie przed obradami konferencji w Poczdamie. BAD SALZBRUNN to dzisiejsze SZCZAWNO ZDRÓJ.


. . . w polskim tłumaczeniu:

(POLSKI ORZEŁEK)

Rozkaz specjalny

dla ludności niemieckiej miasta Bad Salzbrunn razem z dzielnicą Sandberg

Na podstawie rozkazu Rządu Polskiego rozkazuje:

  1. 14 lipca 1945 od godz. 6 do 9 dokona się przesiedlenia ludności niemieckiej.
  2. Ludność niemiecka zostanie przesiedlona na tereny na zachód od rzeki Nysy.
  3. Każdemu Niemcowi wolno zabrać z sobą najwyżej 20 kg bagażu na drogę.
  4. Środki transporowe (wóz, wół, koń, krowa itd.) nie są dozwolone.
  5. Cały żywy i martwy inwentarz w nieuszkodzonym stanie zostaje własnością Rządu Polskiego
  6. Ostatni termin przesiedlenia dobiega końca 14 lipca o godz. 10.
  7. Niedostosowanie się do tego rozkazu będzie karane najostrzejszymi karami, włącznie z zastosowaniem broni.
  8. Także poprzez użycie broni będzie zapobiegać się sabotażom czy plodrowaniu
  9. Placem zbiórki jest dworzec Bad Salzbrunn ul. Adelsbacher Weg, marsz w kolumnie po 4 osoby w szeregu. Początek tej kolumny marszowej 20 m przed miejscowoscią Adelsbach
  10. Niemcom, którzy posiadają zaświadczenia o nieewakuacji i ich rodzinom nie wolno opuszczać ich miejsca zamieszkania w czasie od godz. 5 do 14
  11. Wszystkie mieszkania w mieście musza być otwarte, klucze do mieszkań i do domów muszą zostać włorzone do zamków na zewnątrz.

Bad Salzbrunn, 14 Lipca 1945, godz. 6

Komendant Odcinka

(-) Zinkowski

Podporucznik

 


  • Zarządzenie polskiego reżimu władzy skierowane do ludności rodzimej Dolnego Śląska przed jej ostatecznym wypędzeniem

. . . w brzmieniu oryginalnym:


. . . w polskim tłumaczeniu:

Zarządzenie

dla ludności niemieckiej powiatu Lwówek

W ostatnich tygodniach w powiecie Lwówek wielokrotnie doszło do sabotażów wywołanych ze strony nieodpowiedzialnych osób niemieckich, przez co uległ zagrożeniu ład społeczny ustalony przez polskie urzędy.

Dla całkwitego zabezpiecznia spokoju wszystkich mieszkańców powiatu zarządza się co następuje:

  1. Wszyscy Niemcy, którzy nie się jeszcze do tej pory policyjnie zameldowali, zameldują się w ciągu 24 godzin od dnia wydania tego zarządzenia w Urzędzie Zameldowania Zarządu Miasta względnie u Zarządcy Gminy.
  2. Pozwala się tylko na wolne poruszanie sięludności niemieckiej bez przepustki w obrębie granic miasta względnie wsi. Kto chce opuścić miasto lub wieś, potrzebuje przepustkę, która zostanie wydana przez urząd miejski lub gminy za zapłaceniem opłaty 2 zł i którą musi potwierdzić milicja obywatelska. Kto z Niemców chce opuścić granice powiatu, potrzebuje też przepustkę, która zostanie wydana przez Powiatową Komendę Milicji Obywatelskiej we Lwówku za oplatą 5 zł.
  3. Zabrania się Niemcom zamiany miejsca zamieszkania bez udzielenia na to zgody. Pozwolenie na to wystawia Urząd Miejski względnie zarządca gminy w porozumieniu z Milicją Obywatelską za opłatą 10zł.
  4. Zabrania się przebywania na drogach i placach publicznych w grupach większych niż 2 osoby jak też trzymania rąk w kieszeniach.
  5. Zabrania się Niemcom przebywania poza ich domem w następujących godzinach:
w miesiącu wrześniu od godz. 20 - 6
' ' październiku ' ' 19 - 6
' ' listopadzie ' ' 18 - 6
' ' grudniu ' ' 17 - 6

Niemcy, którzy są zatrudnieni w urzędach lub przedsiębiorstwach państwowych, otrzymią specjalne przepustki nocne, które zostaną wydane przez Milicję Obywatelską.

  1. Zabrania się surowo udzielania noclegu Niemcom lub obcokrajowcom, którzy nie są zameldowani u zarządcy gminy, burmistrza lub na posterunku milicji obywatelskiej.
  2. Bramy do zamieszkanych przez Niemców posiadłości, które były do tej pory ciągle zamknięte,muszą być otwarte od godz. 6 do podanej godziny policyjnej odpowiedniego miesiąca.
  3. Wszyscy Niemcy od wieku 10 lat muszą nosić na lewej ręce białą opaskę. Niemcy, którzy pracują w urzędach lub przedsiębiorstwach państwowych muszą nosić białą opaskę na ramieniu z wyraźnym napisem w języku polskim jak: Zarząd Miejski w Miłosnej, Elektrownia we Lwówku, Fabryka Azbestu w Gryfiogórze. Noszenie innych np. niebieskich opasek jest zabronione.
  4. Natychmiast należy oddać Milicji Obywatelskiej co następuje:

broń i amunicja wszelkiego rodzaju, aparaty radiowe, aparaty telefoniczne, samochody, motory, rowery jak i części dla: samochodów, motorów, rowerów, maszyny do pisania, maszyny do liczenia, uniformy, żołnierskie wełniane koce, buty żołnierskie, lornetki..

Niemcom, którym pozwolił polski urząd na używanie roweru, nie dotyczy ten nakaz oddania.

Kto z Niemców zna miejsce ukrycia broni, amunicji lub innych powyżej wyliczonych rzeczy, jest obowiązany natychmiast to zameldować Milicji Obywatelskiej.

Niedostosowanie się do tego zarządzenia będzie karane śmiercią lub ciężkimi obozami pracy. To zarządzenie wchodzi w prawo mocy w dniu jego opublikowania.

Lwówek, 21 września 1945

Pełnomocnik Rządu R.P.

na obwód 32 Dolnego Śląska we Lwówku

Z. Mościcki

 


  • Zarządzenie polskich władz nakazujące ludności niemieckiej (i mazurskiej) "dobrowolnie wyjechać" z ich ziemi rodzinnej i przekazać ich dorobek Polakom

. . . w brzmieniu oryginalnym:


. . . w polskim tłumaczeniu:

Ogłoszenie do ludności niemieckiej

W interesie wszystkich Niemców wzywamy całą ludność niemiecką do meldowania się 18 października 1945 roku o godz. 7 w baraku obozowym przy ul. Roenschstr. w celu dobrowolnego wyjazdu do Niemiec. Jeżeli ten rozkaz nie zostanie wykonany, wszyscy Niemcy dostaną się do obozu karnego.

Dalej podaje się do wiadomości:

Każdy wyjeżdzający Niemiec ma sporządzic listę pozostawionego przez niego stałego inwentarza w trzykrotnej odbitce. Te listy muszą zostać podpisane przez zarządcę domu lub przez dwóch mieszkńców pozostających w tym samym domu. Dwie odbitki tych list mają pozostać za udzieleniem pokwitowania przy tych dwóch miestkańcach. Jedną odbitkę ma zabrać z sobą osoba wyjeźdzająca, za którą po jej oddaniu otrzyma pozwolenie na wyjazd.

Odjazd Niemców do Niemiec

jest przedlużony do 22.10.1945 godz. 7 rano.

Wszyscy Niemcy muszą zameldować się 22.10.45 o godz. 7 rano na punkcie zbiórki.

Zarząd miasta Olsztyn