[SLONSK DE]  [SLONSK COM]  [SLONSK ORG]  [ECHO SLONSKA]  [PROSILESIA]  [REGIOPOLIS]  [SILESIA SUPERIOR]

www.Slonsk.com 
KONTAKT:  post@Slonsk.com 

 POZYCJA WYDAWNICZA

 SERVIS-HOME

  INFORMACJE

  PUBLIKACJE

 MINIATUREN

 INTERNET

  SUCHMASCHINE


 ORGANIZACJE

 REGIOPOLIS

 

SERIA

Piotr Kalinowski

DWA PYTANIA - TRZY ODPOWIEDZI
MATERIAŁY DO DZIEJÓW GÓRNOŚLĄSKIEGO SEPARATYZMU


Słowem wstępu

Idea napisania tego opracowania narodziła się w redakcji Magazynu Internetowego Echo Ślonska, kiedy do redakcji zaczęły spływać dawne artykuły prasowe, wybrane przez współpracowników. Zebrano tu dostępne dziś ulotki, drukowane zwłaszcza w Tarnowskich Górach, których zasięg i wymowa odbiły się echem na całym Górnym Śląsku. Dostępne w tym opracowaniu są również artykuły zachwalające i negujące ideę Wolnego Górnego Śląska, które ukazywały się w górnośląskiej prasie w okresie 1918 - 1922 oraz omówienia artykułów prasy międzynarodowej (francuskiej, angielskiej, szwajcarskiej), niemieckiej i polskiej przygotowane specjalnie w celu rozpropagowania na Górnym Śląsku w tym gorącym okresie.

Można zarzucić tendencyjny wybór artykułów, ale w tego typu opracowaniach jest to nie do uniknięcia. Wybór artykułów zależny był w większości od jednego człowieka i jego spojrzenia na świat. Lecz nawet gdyby zajmowała się tym zagadnieniem grupa ludzi, wybór byłby niewiele różny od zastosowanego, ponieważ już tytuł opracowania sugeruje w jaki sposób dokonano odsiewu materiałów prasowych, czy archiwalnych.

Artykuły te pozostawione są bez komentarzy oraz zachowana jest oryginalna pisownia (wraz z wszystkimi błędami drukarskimi). Czytelnik winien sobie na ich podstawie wyrobić własne zdanie, co do celowości powstania Wolnego Górnego Śląska, jako państwa niezależnego, pozostającego pod opieką Ligi Narodów. Czy państwo takie miałoby rację bytu i jak długo przetrwałoby w historii to już jest inna sprawa, która w niniejszym opracowaniu nie zostanie poruszona.

W tym miejscu chciałbym podziękować redaktorowi naczelnemu Echa - Brunowi Nieszporkowi - za zachęcanie do wzięcia się za opracowanie wybranych artykułów, Ewaldowi Bieni - za zainteresowanie mnie tą tematyką (pierwszy ukazał się w internecie artykuł z "Bund - Związek"), pracownikom Biblioteki Śląskiej - za udostępnienie zbiorów prasy górnośląskiej oraz pannie Zosi za żmudne przelewanie tych tekstów na wersję elektroniczną.

Gdzieś na Górnym Śląsku w marcu 2002 roku.

Piotr Kalinowski
kontakt: P.Kalinowski@Slonsk.com


Dyskusja na podobny temat (www.RASlaska,org):


Dalsze opracowania autora (www.EchoSlonska,com):